+48 667 03 03 03 | info@fundacjaze.org

Czy warto zakładać panele bifacialne ?

Na pewno wielu z Państwa zastanawia się, czy warto zainwestować w przemysłową instalację bifacialną?

Przedstawiamy pomiary wydajności instalacji fotowoltaicznych 50 kW wykonanych na różnych podzespołach. Instalacje standardowe (na zwykłych panelach) generują znacznie mniej energii co potwierdzają odczyty z programów monitorujących produkcję.

Standardowa instalacja fotowoltaiczna 50 kw na zwykłych modułach

Instalacja 50 kW. Moduły Jinko 450 W, Falownik Sofar 50 KW, konstrukcja standardowa, kierunek /południe. Maksymalna produkcja w wybranym dniu 14 lipca 2022 r. sięga prawie 295 kWH. Maksymalny pik dzienny wynosi 38.35 kW. Miesięczna produkcja w czerwcu 2022 r. wyniosła 6.54 MWH, natomiast w lipcu 2022 r. 6.1 MWH Jako podgląd produkcji widzimy sumę stringów. Efektywność tej instalacji ograniczona jest liczbą obiektów zacieniających poszczególne stringi.

Instalacja bifacialna 50 kw na modułach Jolywood 410W z inwerterem 50 kw

Instalacja 50 kW. Moduły Jolywood 410 W, Falownik Sofar 50 KW, konstrukcja bifacialna, kierunek wschód/zachód. Maksymalna produkcja w wybranym dniu 14 lipca 2022 r. sięga 361 kWH. Maksymalny pik dzienny wynosi prawie 41.53 kW. Miesięczna produkcja w czerwcu 2022 r. wyniosła 8.62 MWH, natomiast w lipcu 2022 r. 8.06 MWH Jako podgląd produkcji widzimy sumę stringów. Efektywność tej instalacji jest zwiększona poprzez jasne podłoże oraz specjalną konstrukcję bifacialną.

Instalacja bifacialna 50 kw na modułach Jolywood 410W z mikroinwerterami

Instalacja 50 kW. Moduły Jolywood 410 W, Mikroinwertery Hoymiles 2000W, konstrukcja bifacialna, kierunek południe. Maksymalny pik dzienny w dniu 14 lipca 2022r . wyniósł 42.63 KW. Instalacja została uruchomiona 13 lipca 2022 r. Zastosowano specjalna konstrukcję bifacialną oraz pomalowano na biało spód dachu pod modułami by zwiększyć efekt odbicia światła. Podgląd produkcji nie ogranicza się do jednego stringu, lecz daje nam możliwość obserwowania pracy jednego panela, mikroinwertera lub całości instalacji. Mamy kontrolę uzysku na poziomie poszczególnego modułu.

Panele bifacialne są panelami obustronnymi, niepalnymi gdyż krzem w większości przypadków z obu stron przykryty jest cieńką warstwą hartowanego szkła lub specjalnej folii. W przypadku paneli grafenowych występuje na powierzchni modułu dodatkowa warstwa tlenku grafenu, która tworzy hydrofobową powłokę powodując samooczyszczanie się panela.

W śród paneli bifacialnych rozróżniamy podział na panele dulane.

Panel bifacialny posiada jednolite kryształy krzemu polikrystaliczne lub monokrystaliczne. Tak więc zarówno z przodu jak i z tyłu moduł jest mono lub polikrystaliczny. Panel bifacialny dualny posiada dwie różne warstwy krzemu. Najczęściej od góry jest to panel monokrystaliczny, natomiast od spodu jest to panel polikrystaliczny. Panel bifacialny dualny to dwa panele w jednym, który reaguje zarówno na światło kierowane (mono) jaki rozproszone (poly).

Wydajność modułów bifacialnych jak i bifacialnych dualnych jest nawet o 30 % wyższa w stosunku do ich nominalnej mocy. Aby  w pełni wykorzystać zalety panela bifacialnego należy pamiętać o paru ważnych właściwościach:

Im jaśniejsze podłoże pod panelem tym osiąga on dodatkową większą moc wynikającą z odbicia światła i ponownej absorpcji tylniej.

Połączenie paneli bifacialnych z mikroinwerterami może znacząco zwiększyć wydajność naszej mikroinstalacji.

Aby w pełni wykorzystać właściwości modułów bifacialnych należy zastosować specjalną konstrukcję bifacialną.

Mikroinwerter zamienia prąd stały na zmienny już na poziomie panela (dachu), a każdy z pojedynczych modułów PV jest autonomiczną jednostką wytwórczą prądu. W porównaniu z tradycyjnym inwerterowym rozwiązaniem nie monitorowany jest pojedynczy string (łańcuch paneli) ale pojedynczy moduł PV. Wyjątkiem jest tu instalacja oparta o Inwerter SolarEdge, który pozwala również na monitoring poszczególnych modułów PV.

Przewaga mikroinwerterów nad tradycyjnymi rozwiązaniami inwerterowymi jest znaczna zarówno w liczbie produkcji kWh jak i sposobu wykonania i dalszej rozbudowy instalacji. W instalacji mikroinwerterowej nie ma zabezpieczeń DC.

Chinese (Simplified)EnglishPolish